READYTASK

Портал готових презентацій PowerPoint

  Твiр на лiнгвiстичну тему. З iсторiї розвитку української мови

  Розділ: Твори / Українська мова Дата публікації: 20-03-2016    
  0
  Становлення i розвиток української мови - це вiдображення iсторичного буття українського народу, органiчна, найсуттєвiша частка цього буття.
  Українська мова з часiв її зародження в лонi спiльносхiдносло-в'янсь ких мов, з часiв її унормування як загальнонародної в XIV ст., з чарiвного перiоду українського вiдродження, з класичної доби лiтературної iсторiї ХIХ ст., з часiв революцiї й сьогодення постала у кращих зразках творiв великих майстрiв слова, якi плекали мову, насичувалися нею i повертали народовi витонченi в словесних гранях мовнi образи. Звiдси постає велика сила мовотворчостi письменникiв, якi завжди наголошували на тому, що пiзнання свiту - це вивчення рiдної мови й iнших мов у взаємозбагаченнi людського досвiду.
  Не можна не захоплюватися тим, що це розумiли ще нашi предки. Так, Володимир Мономах у своєму "Поученiї" зазначав: коли щось умiєте робити добре - не забувайте того, а коли не вмiєте, "тому ся учите, яко же бо отец мой, дола сiдя, изумьете язык, в том бо честь єсть от иных земель". Причину необхiдностi вивчення рiдної та iнших мов славетний князь пояснював так: людина народжена для добра, але щоб дiяти добре - вона повинна знати свiт, розрiзняти, що є добро, а що зло. У зв'язку з цим насамперед треба знати, вважав Володимир Мономах, свiй рiд i родовiд та своє призначення в ньому.
  Цiлком логiчно, що не лише Володимир Мономах, а й Iлларiон Туровський та iншi славнi мужi Київської Русi знання мови пов'язували з культурою й освiтою, прогресом Руської землi. Ярослав Мудрий уславився на весь свiт тим, що заснував при славетнiй Київськiй Софiї бiблiотеку, де зiбрав численний загiн книжникiв - мудрецiв, лiтІнформаціяцiв.
  Прозвiсником мудрої сили, золотого слова - сили, яка здатна об'єднати людей, їх дiло, емоцiї й розум, поєднати людину з природою, став автор "Слова о полку Iгоревiм". Тут уже зароджуються прекраснi словеснi символи добра i зла, життя i смертi, символи обов'язку, честi, вiрностi.
  Мовна символiка, синонiмiчнi ряди, що складалися на грунтi чудових образiв природи, обрядiв, вiрувань, ставали складовими загальнона родної мови, узвичаювалися в нiй, але об'єднувалися в комплекс реалiй, якi висвiчували етнiчнiсть народу, його свiтосприйняття. Слово постава ло вiдбиттям iсторiї, характеру й долi народу, об'єднувало людей, роди й племена в соцiальну, полiтичну, моральну й духовну цiлiснiсть, пiднiмало до iсторичної життєдiяльностi. Саме тому iноземнi завойовники протягом усiєї давньої iсторiї України прагнули потурчити, полонiзувати, онiмечити український народ. Бо доки живуть мова й культура - живе народ, його свiдомiсть, отже панування над ним не є гарантованим.
  Стародавнi українськi лiтІнформаціяи, численнi iсторичнi джерела, давня українська лiтература донесли до нас слова-символи: звитяга, подвиг, передвижництво, героїзм; мати-Вiтчизна, сповiдь, грiх, добро, доброчиннiсть i багато iнших. Вони вбирають ставлення українцiв до тих явищ, якi закрiпилися в народнiй уявi як символи патрiотизму й моралi, добра i зла. Так постає мовна особистiсть, вихована словами-сим волами, кристалiзаторами життєвого досвiду народу.
  Є й багато iнших видiв закрiплення трудових, емоцiйних, iнтелектуальних звершень людей (архiтектура, музика, живІнформація). Але можуть гинути села й мiста, палаци й собори, буває навiть гинуть могутнi держави (як Вавилонська, Римська) - однак тi втрати не завжди обривають саморозвиток народiв. Бо вони лише окремi гранi його життя. Iнакше з мовою, що є синтезом почуттiв i роздумiв, моралi й етики, мрiй i дiяльностi людей в усiх сферах їхньої життєдiяльностi. Тому мова - витвiр i одиниць, i багатьох, не має нi початку, нi кiнця, вона невiддiльна вiд народу - носiя мови. Гине народ - гине й мова - зникає народ, як суверенний феномен вселюдської цiлiсностi.
  Залишайте свої коментарі
  Намагайтеся викладати свої думки грамотно і лаконічно

  Введіть код:
  оновити, якщо не видно кодуЯк часто Ви створюєте презентацію?

Корисна інформація

Шановні користувачі сайту readytask.ho.ua, якщо вам сподобався данний проект, Ви маєте можливість фінансово підтримати данний сайт для подальшого його розвитку.
Надсилайте внески на вказані реквізити:
WMU: U371673198583
WMZ: Z344077943074
WMR: R283795016179
Дякую за підтримку.
По всім питанням: readytask@mail.ru
Календар публікацій

«    Вересень 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Copyright © ReadyTask.ho.ua 2014-2017